Otvorené od 10:00 do 16:00, posledný vstup o 15:15.

Hrad Devín bude zatvorený v dátumoch 24.-26.12. 2024, 31.12.2024, 1.1.2025. Ďakujeme za pochopenie.

M
M

Informačno-navigačný systém

V roku 2023 prechádza areál hradu Devín veľkým „upratovaním“ slov, značiek a tabúľ. Nový informačno-navigačný systém prevedie návštevníčku a návštevníka hradným areálom plynulejšie, ucelenejšie a zrozumiteľnejšie. Odprevadí ich k významným pamiatkam, ktoré veľa ľudí dosiaľ prehliadalo, a to všetko bude v troch jazykoch. K slovenčine pribúda angličtina a nemčina. 

Nový systém prihliada aj na publikum so zrakovými a s pohybovými obmedzeniami. A keďže pôvodný systém je z roku 2004, nové texty budú obohatené o najnovšie poznatky z výskumov, ktoré na hrade prebiehajú. 

Pre architektov a architektky a dizajnérov a dizajnérky zo štúdia MAPA architekti a Hungry studio išlo o zaujímavú výzvu. Jednak vtesnať kvalitnú a podstatnú informáciu v troch jazykoch do priestoru úzkej platne, a zároveň vymyslieť celý systém tak, aby návštevníka či návštevníčku previedol od vstupu pri západnej gotickej bráne postupne celým hradným areálom po jednej línii, a to celý čas nápadne i nenápadne zároveň. Tak, aby ľudia navigačný systém nevnímali, keď ho nepotrebujú. A zároveň aby ho mohli vnímať, keď ho potrebujú. 

Napokon bolo aj z hľadiska formy a použitých materiálov dôležité zakomponovať nové informačné platne tak, aby nenarúšali pohľady a scenériu. Bolo potrebné vsadiť ich citlivo do priestoru hradu, v ktorom sa prelínajú historické, prírodné, pamiatkové a krajinárske hodnoty. Zakomponovať zmienky o všetkých cenných atribútoch hradu Devín do niekoľkých tabúľ je však nemožné, preto systém zvedavé publikum, ktoré sa chce dozvedieť viac, nasmeruje na novú internetovú stránku. 

Dôležitým cieľom nového informačno-navigačného systému bolo upriamiť pozornosť na to, čo bolo dosiaľ prehliadané. Veľká časť ľudí zavíta iba na horný hrad, k pekným výhľadom, a rovnakou, čo najkratšou, cestou sa vráti späť. Čo je škoda, pretože bez povšimnutia prechádzajú okolo ďalších cenných pamiatok umiestnených v juhovýchodnej časti areálu. Ide napríklad o miesto, kde v časoch Veľkej Moravy stál kostolík. Nachádza sa tu aj bývalý muničný sklad zo 17. storočia a na samom konci Bratislavská brána. 

Sprievodným zámerom je hravým spôsobom ešte viac rozptýliť návštevníkov a návštevníčky po hradnom areáli. V letnej sezóne je denná minimálna návštevnosť 500 ľudí, maximálna však niekedy dosahuje číslo 3 500, čo predstavuje značný nápor na celý priestor. 

V juhovýchodnej časti areálu pribudnú dve nové odpočinkové zóny, dva pavilóny. Prvý, menší je zatienený na pokojnom mieste s menším pódiom pre výklad, prednášku či skromnejšie kultúrne podujatie. Druhý, väčší pavilón ponúka priestor pre spontánny piknik, rôzne vystúpenia alebo ochráni pred búrkou či letnou prehánkou. 

Nová drobná architektúra je z dreva, informačné a navigačné panely z nerezových platní na betónových pätkách. 

Pôvodné informačné tabule, ktoré boli pridávané v rôznom období a v nejednotnom dizajne, sa, pochopiteľne, odstránia. Na prístupovej ceste k západnej gotickej bráne, ktorá je v súčasnosti jediným vstupom do hradu, pribudnú blokačné stĺpiky. Pretože niektorým návštevníčkam a návštevníkom sa v jarnej a jesennej sezóne stáva, že prehliadnu zákazovú značku a snažia sa autom vyjsť až hore k bráne. A potom cúvajú späť, čo pre prichádzajúcich návštevníkov a návštevníčky nie je bezpečné ani príjemné. 

Redizajnom prejdú aj pokladnice, pribudne väčší digitálny panel. Múzeum mesta Bratislavy pracuje aj na tom, aby sa v blízkej budúcnosti dali lístky kúpiť vopred online. Do troch rokov by mohla pri parkovisku pod hradom stáť nová hlavná pokladnica aj s informačným centrom bratislavskej mestskej časti Devín. 

Zložky informačného systému

Audio sprievodca

Vypočuť

Textový sprievodca

Prečítať